Precept logga
Arrak logga
Lotus Education


4 fun´s Olivia

Bild på 4 fun´s Olivia

Stamtavla

Olivia föddes 1998 på en gård i Björketorp och kenneln 4 Fun.

 

Det var mamma och pappa som ville ha en ny hund och den skulle vara precis som Frances.
Efter att ha varit och tittat på några valpar blev det den lilla solstrålen Olivia. Trots sina 8 år på nacken har hon inte lugnat ner sig det minsta.

 

Olivia är en outtröttlig hund framför allt när det gäller träning. Agility, lydnad eller konster spelar ingen roll, allt står överst på hennes favoritlista!

Hon är väldigt tacksam och ganska okomplicerad att träna. Allt vi tränar utför hon med största inlevelse och energin tryter som sagt aldrig. En Jack Rusell ända ut i klotopparna!
Däremot har hon ett ovanligt milt temperament för rasen.

 

Mamma gick en nybörjarkurs i agility för mig när Olivia var ca ett år. Men när det kom till att tävla, tog jag över. Hon är en väldigt duktig och rolig agilityhund och vi kvalificerade oss till och tävlade i klass 3.

 

När jag flyttade hemifrån blev det för långt för att hålla uppe träningen tyvärr.
Agilityträning blir det alldeles för lite av nu för tiden. Men en gång om året är mamma och Olivia med på Jack Russel Terrier klubbens sommarkurs. Där Olivia är både demonstrationsobjekt och kursdeltagare, en kombination som hon tycker är superkul!  Någon gång då o då får hon också vara med o tävla o det gör hon med stort engagemang!

Sidan gjord av
www.websystem.se